CLUBS AND ADVISERS

CLUB:

ADVISER(S):

MEETING INFO:

APSU Club Lynn Ly Every other Wednesday at lunch in 818
Academic Club Terry Fixsen 1st Wednesday of month at lunch in 711
Amnesty International Erica Glennon Tuesdays at lunch in 115
Art Club Amy Hendries Fridays after school (2:30-5:00 pm) in 327
Artistic Rhapsody Jen Strawser Thursdays after school in 225
ASB Club Tim Fay Tuesdays before school in ASB room
AVID Club Amy Bailey 2nd and 3rd Mondays at lunch in 112
Ballet Folklorico Club Paul McEwen 2nd Wednesday at lunch in 815. Visit us on Facebook and on our new website.
Band Club/Color Guard Eric Wierather Thursdays at lunch in the band room
Basketball, Boys Marty Nellis  
Basketball, Girls  Pete LaFrance 1st Friday at 8:00 am in the gym or 717
Best Buddies/Friends Club Adriana Rieger 1st and 3rd Fridays at lunch in PAC or stadium
Border Angels Club Elidio Benitez 2nd and 4th Thursdays at lunch in 721
BSU (Black Student Union) Stephanie Hawkins Wednesdays at lunch in 222. Check us out on Instagram @rbvbsu.
Bravo Club Scott DiLorenzo Thursdays at lunch in drama room
CSF Club (California Scholarship Foundation) Adriana Rieger Every other Wednesday at lunch in the gym Info / Application
CAFE 707/Cookie Club Jonathan Allen 2nd Tuesday at 12:00 in 707
Choir Club Nick Wheat 1st Thursday of the month at lunch in 801
Chess Club Aaron Keeping Fridays at lunch in 810
Class of '23 Megan Vidaurri 1st Monday at lunch in 223
Class of '22 LeAnne Debora 1st Thursday at lunch in 246
Class of '21 Evan Wood 1st and 3rd Thursdays at lunch in 245
Class of '20 Aaron Keeping
Thursdays at lunch in 810
Cross Country Erica Glennon
Nathan Perez
Mondays 6th period on the track
Dance Club Yelila Morales 1st Monday at lunch in dance room
Environmental Club Joe Vredenburgh Fridays at lunch in 324
Field Hockey Marty Nellis
Thursdays at 6:00 pm in the stadium
Film Club Melissa Neumann
Chris Tompkins
2nd & 4th Wednesdays at lunch in 807
Finance Club Pat Emaus 1st & 3rd Fridays at lunch in 814
Fishing Club Ron Ferreirae 1st Monday at lunch in 824
French Club Carolyn Martin 1st Monday  at lunch in 710
Gaming Club Doug Panter Tuesdays 3:00-3:15 pm in 231
Golf, Girls Marty Nellis
Monday or Tuesday at 3:00 pm
GSA Club Tomas Simunovic
Lindsey Paddock
Tuesdays at lunch in 349
Graffiti Club Amy Hendries Wednesdays from 2:30 - 4:30 in 327
ITS Club Scott DiLorenzo
Thursdays at lunch in drama room
KPop Nick Wheat Fridays 2:30-3:30 pm in 801
Key Club Jill Frank-Aldrich Tuesdays at lunch in 117/118
Latin Music Dance Club Danielle Cohan 1st Wednesday at lunch in 229
M.E.Ch.A. Club Elsie Aguirre-Simpson 1st & 3rd Mondays at lunch in 114
Military Club Mark Bauer 1st & 3rd Thursdays at lunch in 234
Medical Club Martie Napier 1st Monday at lunch in 130
National Honors Society Valerie Robinson 1st Friday at lunch in 806
PLUS Kristen Pina Mondays at 7:30am in 218
Ping Pong Club Linda Vansolkema Wednesdays at lunch in 816
Public Policy Group Tim Leary 1st and 3rd Mondays at lunch in 235
Random Acts of Kindness Carrie Anderson Every other Monday at lunch in 236
RCF/FCA Tom Berger Thursdays at lunch in 804
RBC Bread Makers Mitchell Eng Wednesdays at lunch in 334
Science Olympiad Club Marcelo Kim Thursdays at lunch in 133
Soccer, Girls Karissa Koehler Tuesdays at noon in 821
Sports Medicine Club Mary Alexander 1st Wednesday at lunch in 605
Strength Training Club Jason Tootikian 1st Wednesday at lunch in weight room
STEM-O Berniel Dabney Tuesdays at lunch in 350
Tennis, Girls Evan Wood Wednesdays at 4:40 pm on tennis court
Volleyball LeAnne Debora
Tuesdays at lunch in 246
Wrestling, Boys and Girls Marty Nellis
Tuesdays 2nd period in wrestling room
Yearbook Kristen Harker Mondays at 12:30 pm in 111